Карел Готт – Золотий голос з Праги

intro

“Золотий голос з Праги”, “Синатра Сходу”, “Золотий Соловей”, “співак століття” або ж “посол добрих справ” – це тільки деякі атрибути, які придбав король чеського попу Карел Готт, одна з найбільших легенд чеської музикальної сцени усіх часів та одночасно – одна з найбільших співаючих не англійською мовою легенд у світі. На полі популярної музики важко знайти митця, котрий би так довго та так тривало користувався великою і загальною популярністю. З цієї точки зору є співак абсолютно винятковим феноменом…

Карел Готт розпочав свою професіональну кар’єру у 1957 році у пражських танцювальних кав’ярнях, перший звукозапис він зробив у 1960 році (англійською мовою), а у 1963 році записав свій перший великий хіт. З тої пори, тобто вже майже 50 років, він без будь-яких значних відхилень безперервно та тривало користується великою популярністю поперек усіма поколіннями, як співак, котрий стоїть за межами часу та поза модними трендами. Починаючи з 1963 року, за винятком кількох сезон, Карел Готт тривало (часто з великою перевагою) займає перші місця у анкетах популярності.

Він упевнено будував собі репутацію співака універсального типу з винятково широким спектром жанрів, хоч може найчастіше і виступав як романтичний тенор у великих піснях-кантиленах. У чому є причина такого надзвичайного успіх його кар’єри? Карел Готт уміє сполучити виняткові голосові диспозиції, досконало засвоєну та вивчену техніку співу, вміння відчувати музику, професійність, працьовитість, цілеспрямованість, харизм і спонтанне уміння жанрових та виразових метаморфоз, тобто уміння заспівати практично будь-яку пісню – арії з опер та оперет, класичні канцонети, народні пісні, rock, фольклор, джаз, свінг, rock’n’roll, традиціонали, мелодії з мюзиклів, аж по сучасні pop music або country.

За винятком Албанії і Скандинавії, співак виступав у всіх країнах Європи, а також у країнах Південної та Північної Америки, Азії та у Австралії. Він придбав собі пошану та надзвичайно вірних прихильників в усій Європі, але також у Америці і Японії (хоч там і не є настільки відомим). Та найглибше Карел Готт, починаючи з другої половини 60-х років, записався у серця мільйонів своїх прихильників у країнах з німецькою мовою, у країнах Бенілюксу, східної Європи, а вже на початку 60-х років він став найяскравішої зіркою на небі домашньої сцени. Карел Готт став поняттям, одним словом – ідолом, але і символом своєї доби, коли світ ще не підлягав “глобалізації”, але навпаки, був розділеним “залізною опоною”. На цьому “мінному полі”, між двома політичним режимами, став зіркою для усіх поколінь, які прийняли співака як “свого”, як незмінний феномен і одну з найвизначніших європейських легенд популярної музики. Карел Готт приймав участь у сотнях телевізійних шоу по цілому світу, у своїх власних і у ролі гостя (Gilbert Bécaud Show, Nashville Country Music Festival, Europarty, Rudi Carell Show, James Last Show, Ein Kessel Buntes). Окрім того він є рекордсменом що до кількості записаних пісень – тільки нових альбомів співак записав більше ніж 130, а скільки їх у нього було видано вибіркових навіть важко порахувати…

Хоч і не існує жоден акуратнiй звіт про кількість проданих альбомів, можливо більш разом ніж 100 мільйонів проданих носіїв. Можна впевнено твердити, що лише у Чеській Республіці і у Словаччині ця кількість складає біля 15 мільйонів, за що він, як взагалі єдиний виконавець, отримав у нагороду діамантовий диск. (Цього у власній країні не вдалося досягти напевно нікому у світі, включно з найбільш визначним співаючими англійською мовою зірками – тобто це означає, що у середньому кожен чех є власник одного альбому Карла Готта…)

Карел Готт отримав за свою кар’єру величезну кількість високих нагород. Він є власником, наприклад, більше ніж 50 діамантових, платинових, золотих та срібних дисків, котрі отримав як найчастіше продаваний виконавець фірм Супрафон, Мелодія, Полідор, ПоліГрам (тепер Універсал) та інших видавництв. Він співпрацює з багатьма музикальними видавництвами Європи, Сполучених Штатів і Японії. Його диски було видано не тільки майже по цілій Європі, від Португалії до Росії, але також у Японії, у Сполучених Штатах і у Канаді. Не дивлячись на те, що деякі пісні митець наспівав французькою, єврейською, латинською, іспанською, італійською, російською, українською, циганською, польською, мадярською, хорватською, словацькою та деякими іншими мовами, найбільшу кількість альбомів записав чеською та німецькою мовою, декілька їх було також на англійській, російській та італійській мові.

Napsat komentář