Hudba ke stažení

downStřední generace většinou dnes již nekupuje CD, ale poslech hudby on line také příliš nevyhledává. Tito lidé stále nejraději stahují – tak jak byli léta zvyklí a rádi se kochají svými mp3 ze kterých si někdy vytváří i celé virtuální knihovny (což může být v případě velkého objemu dat časově dosti náročné). Jsou toho názoru, že aby něco mohli poslouchat, musí to napřed vlastnit – třeba ne fyzicky, ale rozhodně mít uloženo někde alespoň digitálně. Často mají nastahováno tisíce skladeb, z nichž si většinu ale stejně nemají čas vůbec ani poslechnout. Těší je ale, že je mají stažené. Ať už patříte mezi příležitostné či pravidelné stahovače hudby, je dnes mnoho možností jak si hudbu stáhnout.

Stejně jako v případě poslechu, i v případě stahování můžete vybírat z nepřeberného množství titulů. Ceny za legální stahování jsou (až na výjimky) zpravidla příznivější, než při koupi CD, ale zase o dost vyšší, než když si zaplatíte symbolický měsíční poplatek za poslech čehokoliv. Na druhou stranu je ale už opravdu vlastníte a máte jednou provždy, i kdyby snad vaše oblíbené tituly byly jednou z nabídky staženy. I zde platí, že ne všechna alba, která byla vydána na CD jsou k dispozici a i ta co jsou, nemají vždy kompletní obsah.

Serverů nabízejících legální i nelegální stahování hudby je dnes hodně. Jedním z nejstarších a nejznámějších oficiálních českých serverů je např. sám Supraphon, který zrušil nejen své kamenné prodejny, ale nedávno i svůj samostatný internetový obchod a dnes se soustředí především na nabízení hudby za úplatu ke stažení. Velmi podobnou nabídku najdete i na mnoha dalších, tuzemských i zahraničních serverech. Nevýhodou bývá komprimovaná kvalita, neboť většina serverů nabízí stahování jen ve formátu mp3, což se ale netýká zmíněného Supraphonu, který se v tomto polepšil.