Karel Gott – Biografia

Karel Gott, najbardziej uznawany piosenkarz w Czechach, król czeskiej muzyki pop, którego nazwisko już ponad czterdzieści lat zdobi tytuł „Złoty głos Pragi“, jest jedną z największych legend czeskiej sceny muzycznej w historii muzyki klasycznej i współczesnej. Karel Gott jest także jednym z najznakomitszych nieangielskojęzycznych wykonawców muzyki popularnej na świecie. Niewiarygodna była również jego popularność, która miała wpływ praktycznie na wszystkie generacje i trwa bez większych zmian lub przerw już ponad 40 lat. Na polu tego typu muzyki trudno znaleźć porównywalną osobowość – w tym kierunku jest on prawdziwym fenomen.

Karel Gott urodził się w Pilźnie 14.7.1939r., chciał zostać malarzem i po ukończeniu szkoły podstawowej w Pradze starał się o przyjęcie do szkoły plastycznej, jednak bez rezultatów. Po jego nie przyjęciu na szkołę średnią, rozpoczął naukę w szkole elektrotechnicznej (ČKD – tradycyjna nazwa skrótowa przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego w Pradze). W latach szkolnych poświęcał się także drugiej swojej wielkiej miłości – muzyce i śpiewu. W latach 50. okazyjnie występował jako śpiewak – amator i brał udział w różnych konkursach śpiewaczych. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1957 roku, czyli w czasach , kiedy w Europie kończyła się epoka swingu, a rock’n’rolla można było usłyszeć chyba tylko w klubach. Jury wprawdzie nie dało mu żadnych szans, jednak otrzymał specjalne angaże w praskich klubach tanecznych, gdzie do tańca przygrywały wówczas najlepsze czeskie orkiestry (np. Karel Krautgartner). Pracując zawodowo w ČKD zdążał jeszcze występować jako piosenkarz pół profesjonalnego formatu.

W 1957 roku zdobywa pierwsze miejsce w amatorskim konkursie śpiewaczym, jednak dopiero w 1959 roku definitywnie odchodzi z ČKD i już profesjonalnie poświęca się wyłącznie śpiewu. Do 1963 roku w praskim konserwatorium państwowym studiował śpiew operowy pod batutą prof. Karenina (ucznia najsłynniejszego rosyjskiego śpiewaka wszechczasów – Szaljapina), a do 1966 roku studiuje zaocznie. Pierwsze prawdziwe sukcesy nie przychodzą jednak od razu. Jeżeli chodzi o publiczność, to wzbudza raczej mieszane i kontrowersyjne odczucia. Publiczność bardzo wolno przyzwyczaja się do jego występów wymykających się zupełnie poza wżyte trendy panujące w ówczesnej muzyce tanecznej, która nawet na początku lat 60. w Europie nadal pozostaje w cieniu starych czasów. Dopiero epoka twista w latach 1962-64 wniosła do europejskiej muzyki pop wyraźne ożywienie, które zaowocowało wieloma nowymi gwiazdami i gwiazdkami, choć przygniatająca większość z nich z czasem zgasła. Jednak była to również szansa, na którą czekał Karel Gott. W Czechosłowacji była to tzw. epoka teatru małych form (kabaretów), w których rodziła się nowoczesna muzyka popularna…

W 1962 roku Karel Gott otrzymuje ofertę angażu do najpopularniejszego, wtedy jeszcze nowego, teatru (kabaretu) Semafor pod kierownictwem panów Jiří Suchý oraz Jiří Šlitr. I właśnie to wydarzenie stało się głównym punktem przełomowym w jego karierze życiowej. Już w tym samym roku zwyciężył w konkursie radiowym, a to dzięki piosence „Až nám bude dvakrát tolik“ (Kiedy będziemy dwa razy starsi), wykonanej w duecie z popularną czeską śpiewaczką jazzową Vlastą Průchovą. W 1963 roku piosenka „Oči má sněhem zaváté“ (Oczy ma śniegiem zawiane ) z autorskiego warsztatu Semaforu, staje się dosłownie dynamitem, ponieważ zostaje ogłoszona absolutnym przebojem roku. Karel Gott po raz pierwszy staje na samym szczycie z wieloma kolejnymi przebojami, a w ankiecie Ulubiony Piosenkarz Roku zostaje ogłoszony Złotym Słowikiem (Zlatý slavík) w 1963 roku, co oznacza dla niego dosłownie „rakietowy” start.

Po odejściu z Semaforu w 1965 roku, wraz ze swoimi nowymi współpracownikami autorem tekstów Jiřím oraz kompozytorem i muzykiem Ladislavem Štaidlem, zakłada własną scenę teatralną Apollo i staje się jej główną gwiazdą aż do 1967 roku, kiedy to scena teatralna zostaje rozwiązana a Karel Gott odchodzi na 7-miesięczny angaż do Stanów Zjednoczonych (Las Vegas). W ten sposób kończą się lata 60. oraz lata początków Karla Gotta, okres z całą plejadą przebojów…

Koniec lat 60., epoka teatru małych form i jego piosenek odchodzi i jego największa popularność przemija. W muzyce pop powstaje późniejszy styl zwany „mainstream“. Ze Stanów Zjednoczonych wraca zupełnie inny Karel Gott, nie ma już tego trochę wystraszonego, skromnego młodziana. Wraca Karel Gott, doskonały i pewny siebie profesjonalista w każdym calu, który o klasę przewyższa swoich kolegów z branży. Po początkowych sukcesach w USA, Kanadzie, Europie wschodniej i zachodniej, gdzie jest wydany jego pierwszy album (i od razu złoty!), a kiedy jego imię określane jest ozdobnym mianem „Złoty głos z Pragi“, rusza pełną parą do pracy. Ponownie jesteśmy świadkami coraz to nowych przebojów, coraz to lepszych – przychodzi czas słynnej „Lady Carneval“…

W latach 70. i 80. trwa sława gwiazdorska Karla Gotta wieńczona dziesiątkami najbardziej prestiżowymi nagrodami – złotymi, srebrnymi, diamentowymi i platynowymi płytami, które zdobywa dosłownie, jak na „taśmie bieżącej“. W szczytowej formie występuje w kraju, ale tak samo i w Europie oraz na innych kontynentach, podróżuje z jednego końca świata na drugi, swój repertuar poszerza praktycznie o wszystkie style muzyczne, począwszy od muzyki pop, przez pieśni ludowe aż po muzykę klasyczną. Jego piosenki momentalnie stają się przebojami, płyty są wydawane jedna za drugą, pojawia się w programach telewizyjnych, prowadzi talk show, występuje również w kilku pełnometrażowych filmach fabularnych i dokumentarnych.

W połowie lat 80. popularność Karla Gotta osiąga szczyt i kulminuje. Na krajowej scenie po raz pierwszy w ogóle pojawia się potężna konkurencja w postaci młodych piosenkarzy, która jednak tylko przez krótki okres narusza czas jego królewskiego panowania i pod koniec lat 80. pozostaje w jego cieniu. Wielu później poszło w zapomnienie i dzięki temu Karel ponownie jest na samym szczycie. W roku 1989 przed aksamitną rewolucją obchodzi swoje 50. urodziny. Powoli staje się śpiewakiem, który najlepsze lata ma już za sobą, i który nie dąży za wszelką cenę być na szczycie listy przebojów wśród młodych, wręcz przeciwnie, pierwszeństwo przed przebojami oddaje delikatniejszemu i łagodniejszemu repertuarowi.

W 1990 roku decyduje się na zakończenie swej kariery i na pożegnanie organizuje trasę koncertową po halach sportowych w Czechosłowacji oraz Niemczech. Jednak sukces był tak wielki, że zmienia zdanie i pozostaje w branży. W 1992 roku jego płyta „Když muž se ženou snídá“ (Kiedy mężczyzna z kobietą je śniadanie) staje się najlepiej sprzedawaną płytą roku (podobny sukces powtórzył w latach 1995 i 1997). W latach 90. coraz więcej czasu poświęca swej drugiej miłości – malowaniu. Swoje obrazy z wielkim sukcesem wystawia w kraju i za granicą. We wznowionym konkursie Złotego Słowika „Czeski Słowik“ w 1996 ponownie plasuje się na pierwszej pozycji, którą utrzymuje do dziś (2006). Całą dekadę pomyślnych lat 90. uwieńcza wspaniałym koncertem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach przed 600 milionową publicznością Eurowizji oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Nadal nawiązuje na swoje wcześniejsze sukcesy i zyskuje sobie nowych fanów, nawet wśród najmłodszej generacji słuchaczy, w czasach, kiedy największe legendy zostają a nowe dopiero się rodzą…

Z biegiem czasu…

1939-1954 / Dzieciństwo

Karol urodził się tuż przed wybuchem wojny 14. 7. 1939 w Pilźnie (Plzeň) jako jedyne dziecko rodziców Karola i Marii Gott, i żył tutaj do 1946 roku, zanim przeprowadzili się do Pragi. Po ukończeniu nauki szkolnej w 1954 roku bezskutecznie starał się o przyjęcie na studia o kierunku plastycznym w szkole artystyczno – przemysłowej. (Pomimo tego oprócz śpiewu interesuje się malarstwem do dnia dzisiejszego a swoje prace z wielkim powodzenie wystawia w kraju i za granicą).

1955-1957 / Muzyczne początki

W latach 1954 – 1957 zdobywał zawód elektromechanika w ČKD (przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego) w Chebie, Pilźnie oraz w Pradze, później był zatrudniony w Pradze w spółce ČKD aż do 1960 roku. W latach 50. zaczął okazyjnie występować jako amator podczas różnych okazji, w 1957 roku dokonuje swojego pierwszego nagrania (jako podarunek dla swojej matki) i w tym samym roku uczestniczy także w różnych konkursach śpiewaczych. Na początku jednak bez sukcesów a w czasach, kiedy w naszym kraju kończyła się epoka swinga, gładkich barytonów, zainteresował wprawdzie jury swoim nietypowym głosem, ale jednocześnie i wystraszył. Pomimo tego nadchnął słuchaczy i Karla Krautgartnera. Różnił się od pozostałych, i chociaż wcale sobie tego nie uświadamiał, reprezentował zupełnie odrębny muzyczny styl.

… do kawiarenek

W 1958 roku zaczął (nadal pracując zawodowo) regularnie występować z pierwotnie angielskojęzycznym repertuarem i z najlepszymi czeskimi orkiestrami, przede wszystkim z orkiestrą Karla Krautgartnera. Zyskuje angaże w praskich kawiarniach (Vltava, Alfa, Reduta, Astra, Štvanice), w których zdobywa swoje pierwsze profesjonalne doświadczenia. Oprócz tego prywatnie uczęszcza na lekcje śpiewu. W 1959 roku zdecydował się odejść z ČKD i studiować śpiew.

Lata 60. – pierwsze sukcesy…

W 1960 roku powstaje jego pierwsze nagranie w studiu (w języku angielskim), po raz pierwszy występuje w telewizji a w 1961 roku wyrusza na swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową. W latach 1959 – 1963, a do 1966 roku w trybie zaocznym, studiuje śpiew operowy na konserwatorium państwowym w Pradze pobierając lekcje od prof. Karenina, ucznia najsłynniejszego rosyjskiego śpiewaka operowego Szaljapina. Pierwszym zdecydowanym sukcesem na czeskich listach przebojów stał się jego duet z V. Průchovą Kiedy będziemy dwa razy starsi (oryginał: „Až nám bude dvakrát tolik“ ) w 1962 roku, z którym zwycięża i od razu zyskuje ofertę angażu w teatrze Semafor. To oznacza szybki zwrot jego kariery.

… i start szybkości rakiety

W 1963 roku nagrywa swoje pierwsze przeboje a przede wszystkim największy czeski przebój tego roku Oczy zawiane śniegiem (oryginał: „Oči sněhem zaváté“). Od razu znajduje się w centrum zainteresowania, główną supergwiazdą i po raz pierwszy zwycięża w drugiej edycji konkursu Złoty Słowik (oryginał: Zlatý slavík), choć rok wcześniej skończył na przedostatnim, bo aż 49. miejscu (!) Choć wielu jeszcze długo musi się przyzwyczajać do jego stylu i wywołuje kontrowersyjne reakcje, zyskuje także wielu zaciekłych przeciwników i krytyków, to nie zmienia jednak faktu, iż staje się największą czeską gwiazdą a w jego cień odchodzi bardzo lubiany Waldemar Matuška. Po raz pierwszy występuje także w Europie Zachodniej.

Karel Gott czyli Złoty Głos Pragi

W latach 1965 – 1967 w Reducie organizuje wraz z braćmi Štaidlov teatr Apollo z własną orkiestrą i występuje w nim odgrywając główną gwiazdę programu. W 1966 roku jest nagrana jego eksportowa płyta „The Golden Voice Of Prague“, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa Columbia, którzy planują wydać jego płytę w Stanach Zjednoczonych. W magazynie Time pojawia się bardzo entuzjastyczna recenzja na temat jego płyty, która jest jedną z najlepszych płyt 1966 roku w Europie a Karla Gotta nazywają nawet „Sinatrą Europy“, mówi się o tym, że w Czechosłowacji rodzi się prawdziwa międzynarodowa gwiazda…

Z Czech w świat…

To już jego popularność naprawdę przekracza nie tylko granice Czechosłowacji, ale nawet dotychczas nieprzepuszczalną „żelazną kurtynę“ a za granicami zaczyna się o nim mówić jako o „Złotym Głosie z Pragi“. Prasa francuska nazywa go nawet „przyrodniczym okazem ze wschodu“, innymi słowy – tej egzotycznej, komunistycznej Europy… Ludzie z początku nie kryją zdziwienia, że jakiś „dziwak“ stamtąd, tutaj staje się gwiazdą. Ponadto, kiedy w 1966 roku Karel Gott triumfuje na Bratysławskiej Lirze (oryginał: „Bratislavská lyra”), jego głos natychmiast zainteresuje dyrektora Polydoru Drexlera i już na początku kolejnego 1967 roku, przedstawiciele spółki jadą za nim do Berlina Zachodniego, gdzie daje koncerty, wynajmują studio i nagrywają z nim pierwszy singiel Weisst du wohin? / Bist du das Glück?

Z Las Vegas jako światowej sławy gwiazda?

Jeszcze w tym samym roku przyjmuje ofertę na półroczny angaż w centrum największych światowych gwiazd, w USA (Las Vegas), oprócz tego bierze udział w światowej wystawie w Montrealu i w kanadyjskiej oraz amerykańskiej telewizji występuje z Gilbertem Becaudem. Od kanadyjskiej publiczności w Motrealu, w Quebecku oraz od publiczności amerykańskiej w Las Vegas, Karel Gott przyjmuje za każdym razem gromkie brawa i owacje. Ale również fachowi krytycy oceniają go bardzo pozytywnie. Amerykanie mówią nawet o tym, że „żelazna kurtyna“ znikła (wiele lat później Karel Gott odbiera słowa uznania od kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz Michaiła Gorbaczowa za największego artystę „między wschodem i zachodem“…). W Stanach Zjednoczonych i w innych krajach nawiązuje kontakty i znajomości z tymi największymi światowymi gwiazdami, jak np. Frank Sinatra, Fats Domino, Court Besie, Diana Ross, Duke Ellington, Tom Jones, Paul Anka, Cliff Richard, Sammy Davis Jr., John Lennon, Cher…

Nasuwa się pytanie, dlaczego Karel Gott nie usiłował zrobić światowej kariery, kiedy miał ją już właściwie w zasięgu ręki. Amerykańscy menażerowie wiele razy oferowali mu karierę i zdobycie serc w USA. Taka sytuacja powtarza się przy wszystkich jego pobytach w Ameryce do dnia dzisiejszego, trwają jednak na swoim warunku – przeniesienie się na stałe do USA… Jednak Karel Gott raz na zawsze podjął decyzję nie opuszczać swojej krajowej publiczności i pozostać w Czechosłowacji.

W konkurencji światowych gwiazd…

Na festiwalach MIDEM (1967-70) we Francji (Cannes) staje się dosłownie sensacją a jego występy przekraczają wszelkie oczekiwania. Choć jest dopiero początkującym piosenkarzem, staje się tam, tuż po Tom Jonesowi, największą gwiazdą a nawet konkurentem takich gwiazd jak Frank Sinatra czy Rolling Stones. Podobnie jak Mireille Mathieu w barwach Francji, również Karel Gott otrzyma tutaj zawsze złotą płytę Trophee MIDEM. W 1968 roku odnosi sukces przed 100 tysięczną publicznością na festiwalu w Rio de Janeiro w Brazylii z piosenką Lady Carneval, która stała się tak znana, że była wykonywana przez różnych piosenkarzy w ponad 30 (!) różnych językach. Występował np. na festiwalach Eurowizji w Londynie, na festiwalach Europarty w Szwajcarii oraz w Belgii, w San Remo we Włoszech, w Monte Carlo (z francuską wersją piosenki Maria), w Sopocie, gdzie później jeszcze wiele razy zwyciężył…

Europejska superstar

Oferty zagranicznych wydawnictw muzycznych nie każą na siebie czekać (między innymi od francuskiej spółki Barclay), w 1967 roku Karel Gott decyduje się jednak zawrzeć umowę z niemiecką firmą Polydor (PolyGram, Universal), dla której nagrał swoją pierwszą piosenkę a w 1968 roku pierwszą płytę „Die goldene Stimme aus Prag“, która staje się przebojem, i dzięki której rok później otrzymuje złotą płytę (jest w ogóle drugą najlepiej sprzedającą się płytą w 1969 roku). Aż wreszcie w 1968 roku staje się trzecim najpopularniejszym piosenkarzem w Niemczech Zachodnich. Następują kolejne sukcesy, włącznie z pierwszą wielką trasą koncertową po Europie Zachodniej, w telewizji występuje z Cliffem Richardem (Berlin Zachodni). Karel Gott staje się idolem…

W Czechosłowacji nagrywa następną eksportową płytę „Walk With Me“, jednak wydanie jej było zakazane z powodów politycznych. W 1969 roku nagrywa płytę „Boże Narodzenie w Złotej Pradze” (oryginał: „Vánoce ve zlaté Praze“ – w czeskiej wersji) która – tym razem szczególnym zbiegiem okoliczności – zyskuje uznanie laickiej oraz fachowej publiczności. Staje się jedną z jego najlepszych płyt i jest oceniana jako najlepsza płyta bożonarodzeniowa wszech czasów. Tylko w kraju sprzedało się aż 600 000 sztuk i stała się w ten sposób najlepiej sprzedającą się płytą krajową.

Wybrać światową karierę czy też zostać wiernym krajowej publiczności? To ogromny dylemat a Karla ciągnie w obie strony, aby zostać i wyjechać. Karel studiuje w Londynie język angielski, producenci oraz menażerowie werbują go do USA. A także jego ogromna ambicja ciągnie go do Ameryki… Jego tęsknota za domem, za przyjaciółmi, rodziną i wreszcie ogromna przychylność krajowej publiczności w końcu wygrywa. Karel wybiera środkową drogę, zostaje w Europie i staje się europejską superstar…

Lata 70. czyli złota epoka…

Na początku lat 70. Karel Gott zamyka bardzo pomyślną serię występów na festiwalach krajowych i zagranicznych w latach 60., w czasach szybkiego rozwoju muzyki, w czasach dużych zmian. Każdy stawia pytanie, co będzie dalej, czy nadejdzie upadek gwiazdy o imieniu Karel Gott, jak często stawało się w przypadku innych gwiazd, po latach spędzonych na szczycie popularności…? Jednak nawet w latach 70., kiedy scena muzyczna (u nas także polityczna) uspokoiła się i ustabilizowała, nie zostawia nikogo zbyt długo w wątpliwościach, czy jego znakomity głos ponownie będzie zaskakiwał. W trakcie pierwszej połowy lat 70. jeszcze bardziej poszerza swój rejestr wyrazowy a jego repertuar tworzą przeważnie evergreeny, klasyczne oraz ludowe pieśni, nie brakuje nawet popularnych przebojów

Ponieważ kontynuuje bardzo pomyślną serię goszczenia tak na festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Koncertuje i występuje w różnych TV show (własnych lub jako gość) praktycznie we wszystkich krajach Europy, w USA, Kanadzie, na Kubie oraz w Wenezueli. Prowadzi trasę koncertową w Japonii (włącznie z Tokio, Hiroszimą, Sapporo) gdzie zyskuje nagrodę Cherry Blossom Award, zdobywa sukces za sukcesem, przed jego koncertami są wysprzedane wszystkie miejsca europejskich, amerykańskich w nawet azjatyckich hal sportowych i stadionów, po brzegi wypełnionych fanami. Na Kubie staje się dosłownie sensacją, kiedy w Varader 15 tysięczna publiczność nagradza go owacjami na stojąco… Brytyjski magazyn Music Week nazwał go gwiazdą roku ´74, w Niemczech zyskuje nagrodę dla najpopularniejszego artysty roku ´74, Złoty Mikrofon.

… przebój za przebojem

W drugiej połowie lat 70. rodzi się w muzyce pop nowy styl disco i w repertuarze Karla Gotta zaczynają przeważać płyty muzyki pop. W 1977 roku wyrusza na kolejną trasę koncertową po Japonii, gdzie zostaje wydana nowa płyta Go In Search Of Happiness a na festiwalu w Tokio zyskuje nagrodę za jedno z najlepszych wystąpień finałowych.

W ZSRR – w Rosji i innych krajach byłego Związku Radzieckiego w 1977-78 roku staje się najpopularniejszym zagranicznym piosenkarzem, wyprzedzając nawet Eltona Johna oraz Cliffa Richarda. Pojawia się na pierwszych miejscach w liście przebojów radia Luxemburg. W 1978 roku otrzymuje w Niemczech nagrodę jako najwybitniejsza osobowość roku a w następnym roku, dzięki sprzedanym płytom w ilości prawie 1 mil., wyprzedza nawet grupę ABBA oraz Bee Gees. Jego utwory nieustannie pojawiają się na listach przebojów, nagrywa płytę za płytą. W amerykańskim centrum muzyki country w Nashwill (po raz pierwszy w ´79 roku), gdzie przywykli do największych gwiazd światowych, zostaje uhonorowany skandowaniem i owacjami na stojąco… Występuje tutaj z chórem Elvisa Presleya The Jordanires.

Lata 80. stale u szczytu sławy…

Czasy się zmieniają, głos przestaje być tym najważniejszym, złota epoka pięknych głosów i melodii kończy się, natomiast modni stają się interpretatorzy, którzy nawet nie umieją śpiewać – z muzyki pop staje się bardziej show. Słuchacze również się zmieniają, ludzie są już przesyceni ofertą muzyki popularnej, publiczność już tak nie szaleje, jednak frekwencja na koncertach w halach sportowych i stadionach jest nadal wysoka. Nawet w czasach, kiedy coraz bardziej przebijają się nowe tendencje, rodzą się nowe twarze i style muzyczne, Karel Gott zostaje na samym szczycie popularności, jego głos dojrzewa jak wino, którego smakują we wszystkich kątach Europy…

Karel Gott nawiązuje do udanych lat 70., zwycięża w listach przebojów i dalej nagrywa same przeboje… Piosenka Biała (oryginał: Bílá) z musicalu Koty (oryginał: „Kočky“) staje się najlepiej ocenianym utworem przez krytyków muzyki. Karel Gott nagrał ją jeszcze przed B. Streissand jako Memory. Kontynuuje także serią udanych występów na międzynarodowym Country Fan-fair Festiwalu w amerykańskim Nashwille.

… same złoto

W roku 1984 otrzymuje Złotą Płytę za sprzedaż albumu Weihnachten w Szwajcarii, Antenę Czci – jako najpopularniejszy piosenkarz w Belgii oraz Złotą Antenę BRF jako piosenkarz o największej liczbie obecności na listach przebojów w belgijskim radiu i telewizji. W latach 80. także występuje i koncertuje w wielu krajach Europy oraz w USA i amerykańskiej telewizji (Los Angeles, New York, na statku Europa w trakcie rejsu przez Pacyfik). W latach 1986-87 ponownie wraca do Nashwille. W 1986 roku jako trzeci za Leonardem Bernsteinem i Herbertem von Karajan otrzymuje Złotą Igłę Polydoru za długotrwałą współpracę oraz Płytę Platynową Supraphonu jako najpomyślniejszy artysta w czeskiej historii muzyki…

Na laurach popularności, czyli pora na bilans…

W połowie lat 80 jego popularność sięga szczytu i kulminuje. W drugiej połowie lat 80. po raz pierwszy w ogóle zaczyna atakować jego pozycję na krajowej scenie, choć tylko na krótko, nowa, młoda generacja piosenkarzy, która pod koniec lat 80. ustępuje. Karel Gott powoli sporządza bilans swojej kariery, otrzymuje owacje i najwyższe nagrody. W 1987 roku odbiera nagrodę czeskich i słowackich dysk dżokejów Diskosłowik za najlepsze interpretacje wszech czasów a w 1988 roku Płytę Platynową Polydoru … Osobiście składają mu gratulacje kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz prezydent Michaił Gorbaczow i mianują go największym artystą i łącznikiem „między wschodem i zachodem“.

Od 1989 roku zaczyna regularnie koncertować również na Majorce i Wyspach Kanaryjskich. Pod koniec lat 80., tuż przed rewolucją, coraz bardziej nasuwa się pytanie, co dalej ? Wydaje się, że wszystko już zostało zdobyte, wszystko powiedziane i zaśpiewane, przychodzi zmęczenie i wyczerpanie… Droga jakby rozpływała się we mgle.

Lata 90. – Jak dalej?

W 1990 roku Karel Gott wyrusza na wspaniałą trasę koncertową po halach sportowych na pożegnanie, aby w jej trakcie ogłosić zakończenie kariery… Staje się jednak coś, co zaskoczyło wszystkich. Zupełnie nieoczekiwane, ogromne zainteresowanie całą trasą, wysprzedane bilety, nie kończące się owacje i wspaniała forma głosu nakłoniła go do zmiany decyzji w 1991 roku. A w nowych czasach nieustannych zmian, zanikaniu starych gwiazd, i powstawania nowych jest jedyną pewnością – ponieważ znów stoi na samym szczycie. W Niemczech staje się najbardziej popularnym artystą roku 1991, za co dostał następny Złoty Mikrofon a w Czechosłowacji jeszcze w tym samym roku jest zapisany do Komnaty Sławnych Osobistości Akademii Czeskiej Muzyki Popularnej.

W 1992 roku wychodzi jego płyta – Kiedy mężczyzna z kobietą je śniadanie (oryginał: Když muž se ženou snídá), która od razu staje się złotą płytą i najlepiej sprzedającą się krajową płytą w roku 1992 a w sezonie 1993/94, otrzymuje za nią Płytę Platynową. (Podobny sukces miała jeszcze płyta Bożonarodzeniowy Cud (oryginał: Zázrak vánoční) rok 1995, oraz Duety (1997). A po wznowieniu konkursu Złoty Słowik w 1996 r. ponownie z ogromną przewagą zwycięża (!), za wyjątkiem jedynego roku, kiedy wyprzedził go D. Hůlka (który miał stać się jego następcą). W 1992 roku jako jedyny interpretator otrzymał od Supraphonu Płytę Diamentową za 13 milionów płyt sprzedanych tylko w Czechosłowacji a w 1993 roku nagrodę czechosłowackich dysk dżokejów jako największa osobowość wszech czasów.

Dojrzewa jak wino…

Choć już nie koncertuje tak często, także w latach 90. na międzynarodowej scenie nawiązuje do swoich największych sukcesów w Europie (koncertuje lub występuje np. w telewizji w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii, Austrii), Ameryce, Azji a obecnie także w Australii. Ponownie wraca przed amerykańską publiczność w Las Vegas, koncertuje również przed rodakami w Atlantic City, Los Angeles, New Jersey. A także przed mieszaną europejsko-amerykańską publicznością. Nawet jako pierwszy piosenkarz muzyki pop w New Yorskiej Carnegie Hall (która skądinąd jest zastrzeżona tylko dla artystów z dziedziny muzyki poważnej (!), ale także w Australii (Sydney) lub w Rosji (Moskwa) spotyka się z ogromnymi owacjami i ogromnym sukcesem.

Lata 90. były pod znakiem duetów i współpracy z największymi osobistościami, od L. Bíléj, przez najsłynniejszych śpiewaków operowych, takich jak E. Urbanova, P. Dvorský czy M. Babjak i wielu innymi. Ani w kraju, ani za granicą nie nagrywa już tyle płyt, śpiewa raczej starsze piosenki i chętniej wybiera starszy repertuar, wychodzi wiele płyt z kwintesencją dawnych przebojów…

Coraz częściej także zajmuje się malarstwem a swoje obrazy z powodzeniem wystawia w kraju i za granicą. Mimo to nie przestaje nagrywać także nowe piosenki i pojawia się ponownie na listach przebojów europejskich Euro-chart. W 1998 roku podczas konkursu Słowacki Słowik zostaje ogłoszony najbardziej lubianym piosenkarzem zagranicznym na Słowacji, pokonując Madonnę i Michaela Jacksona.

Czasami pojawiała się opinia, że jest piosenkarzem tylko dla starszej generacji – to mówiono już przed 35 laty (!). W ankiecie TV dziecięcej publiczności stał się w latach 1994-95 najbardziej lubianym piosenkarzem a w Czeskim Słowiku w kategorii młodzieżowej uplasuje się na piersiach miejscach.

W finale…

W 1999 roku koncertuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Dubaju a jego występ w zakazanym mieście Pekingu w Chinach ogląda 600 milionów ludzi na całym świecie. To ciekawe, ale żadna z krajowych stacji telewizyjnych nie wyraziła zainteresowania transmisją tego występu. Całą dekadę lat 90. wspaniale wieńczy koncertem z okazji swych 60. urodzin w hali sportowej w Pradze, gdzie składała mu życzenia najwyższa śmietanka sfery kulturalnej, sportowej i politycznej. Karel Gott stał się nie tylko największym fenomenem nowoczesnej historii Czech, ale i legendą już w trakcie swego życia…

Firma Polydor w 2002 roku przedłuża z nim, jako jednym z trzech piosenkarzy w ciągu całej historii, kontrakt na dożywocie. (Po zmianie właściciela firmy Polydor w 2002 roku katalog wszystkich interpretatorów śpiewających po niemiecku przejmuje firma Universal). W tym samym roku otrzymuje w Niemczech nagrodę jako najbardziej pomyślny artysta zagraniczny wszech czasów, w 2004 roku zaś jako najbardziej lubiany artysta roku w Niemczech i nadal figuruje na listach przebojów belgijskiego radia i telewizji BRF, choć i tu już od dłuższego czasu przebija się nowa generacja gwiazd popu.

Piosenkarz stulecia

Karel Gott występował z największymi światowymi osobowościami z życia kultury i polityki i gdziekolwiek przyjechał poza Europę, czy to do Ameryki Południowej, Kuby, USA, Kanady czy Japonii, wszędzie był przyjmowany z wielkim entuzjazmem, i wszędzie odnosił wielkie sukcesy. Karel Gott stał się naprawdę jednym z największych nie angielskojęzycznych legend muzyki na świecie…

Karel Gott mieszka w Pradze oraz w Monachium, ma córkę Dominikę (1973), Łucję (1987), Charlotte Elle (2006) i Nelle Sophie (2008). Zna niemiecki, angielski i rosyjski, potrafi się porozumieć także po włosku, francusku i hiszpańsku.

Napsat komentář