Karel Gott – Biografie

Karel Gott, nejvýznamnější český zpěvák, král české pop music, jehož jméno už čtyři desetiletí zdobí přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, je jednou z největších legend české hudební scény celé historie, moderní i klasické. Současně je i jedním z nejvýznamnějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby na světové scéně a vlastně jediným českým zpěvákem, který se velmi výrazně prosadil i v zahraničí. Neuvěřitelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez větších výkyvů nebo přestávek už více, než 40 let. Na poli toho hudebního žánru jen těžko najdeme podobná srovnání – v tomto směru je opravdovým fenoménem.

Karel Gott se narodil v Plzni, 14. 7. 1939, toužil se stát malířem a po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil již v roce 1957, tedy v době, kdy u nás ještě doznívala éra swingu a rock’n’roll bylo možné slyšet snad jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostalo se mu mimořádné nabídky na angažmá v pražských tanečních kavárnách, kde tehdy hrály k tanci ty nejlepší české orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD tak stačil ještě poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

V roce 1957 získává první místo v soutěži amatérských zpěváků a ještě koncem téhož roku začíná vystupovat v kavárnách. Koncem roku 1959 pak definitivně odchází z ČKD a věnuje se profesionálně již pouze zpěvu. Na pražské státní konzervatoři studuje až do roku 1963 operní zpěv u prof. Karenina (žáka nejslavnějšího ruského pěvce všech dob – Šaljapina) a do roku 1966 potom dálkově. První opravdové úspěchy ovšem nepřicházejí nijak rychle, u publika budí spíše smíšené a kontraverzní pocity, obecenstvo si těžko zvyká na jeho projev, který se zcela vymyká zažitým trendům v tehdejší taneční hudbě, která je u nás ještě i začátkem 60. let příliš ve stínu staré doby. Změna nastala až s nástupem éry twistu v letech 1962-64. Ta přinesla do české pop music výrazné oživení, ze kterého vzešlo mnoho hvězd a hvězdiček, přestože drtivá většina z nich časem zapadla. Byla to však také šance, na kterou čekal i Karel Gott. Éra divadel malých forem, v nichž se u nás rodila moderní populární hudba…

V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do toho nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. A právě tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho karieře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho píseň „Oči sněhem zaváté“, z autorské dílny Semaforu, stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se Karel Gott poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něj znamená doslova raketový start.

V roce 1965, po odchodu ze Semaforu zakládá se svými novými spolupracovníky textařem Jiřím a skladatelem, hudebníkem Ladislavem Štaidlem vlastní divadelní scénu Apollo a stává se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy je divadélko rozpuštěno a Karel Gott odchází na 7měsíční angažmá do Spojených států (Las Vegas). Končí tak doba 60. let a také začátků Karla Gotta, doba prošpikovaná celou plejádou hitů…

Koncem 60. let je už éra divadel malých forem a jejich písniček pryč, jejich největší sláva vzala za své. V pop music vzniká pozdější styl zvaný „střední proud“ nebo-li „mainstream“. (Rok 1967, kdy Karel Gott pobývá v USA je také na mnoho let už jediným rokem, kdy se podařilo jeho největšímu „rivalovi“, Waldemaru Matuškovi „ukrást“ mu cenu Zlatého slavíka). Ze Spojených států se Karel Gott vrací jako úplně vyměněný, pryč je náhle ten poněkud nejistý, skromný mladík. Přichází úplně nový Karel Gott, dokonalý a sebevědomý profesionál, který o třídu převyšuje své kolegy. Po počátečních úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vychází jeho první (a hned zlaté!) album a kdy jeho jméno začíná zdobit ozdobný přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, se s plnou vervou pouští do nové práce také na domácí scéně. Opět jsme svědky jednoho hitu většího než druhého, je tu doba slavné „Lady Carneval“… V tomto období pak nesmírná popularita Karla Gotta dosáhla mezinárodního rozměru do té míry, že jí nebylo možné ignorovat. Nic na tom proto nezměnily ani srpnové události roku 1968 a nástup tzv. normalizace.

V 70. a 80. letech pokračuje hvězdná dráha Karla Gotta lemovaná desítkami těch nejvýznamnějších ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových a platinových desek, které sbírá doslova jako „na páse“, včetně Zlatých slavíků. Vstupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii, cestuje od jednoho konce světa ke druhému, svůj repertoár rozšiřuje prakticky na všechny žánry, od popu, před lidovky až po klasikou hudbu. Vydává jeden hit za druhým, jedno album stíhá druhé, stejně jako TV show, ale dokonce se objevuje i v několika celovečerních jak hraných, tak dokumentárních filmech.

V polovině 80. let popularita Karla Gotta u nás i v zahraničí dosahuje vrcholu a kulminuje, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste mohutná konkurence v podobě mladých zpěváků (Miroslav Žbirka, Dalibor Janda, Michal David, Peter Nagy) která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování, a koncem 80. let ustupuje do pozadí. Mnozí upadli v zapomnění a tak je Karel opět na vrcholu. V roce 1989 slaví těsně před revolucí své 50. narozeniny, stává se pomalu zpěvákem v letech, který má ta nejlepší za sebou a který neusiluje již za každou cenu o první příčky v hitparádách mladých, naopak dává přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí.

V roce 1990 se rozhoduje ukončit svoji kariéru a pořádá mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl však tak velký, že své rozhodnutí přehodnocuje. Není pochyb o tom, že by změna politického režimu u nás a nové možnosti, kdy většina „normalizačních“ hvězd upadla v zapomnění (případně se začala věnovat podnikání), měla nějaký vliv na popularitu Karla Gotta. V roce 1992 se jeho album „Když muž se ženou snídá“ stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slavil ještě v letech 1995 a 1997). Během 90. let se věnuje také stále více své druhé lásce – malování a své obrazy mimořádně úspěšně vystavuje u nás i v zahraničí. V obnovené anketě Zlatého slavíka „Český slavík“ obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes (2006). Celou dekádu úspěšných 90. let završuje famózním koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.

Na své dřívější úspěchy navazuje i v současnosti a nové příznivce si získává dokonce i mezi nejmladší generací, v době, kdy ty největší staré legendy zůstávají a ty nové se mají teprve narodit..

Jak šel čas

1939-1954 / Dětství

Karel se narodil krátce před válkou 14. 7. 1939 v Plzni v porodnici jako jediné dítě manželům Karlovi a Marii Gottové. Koncem války dům ve kterém žili zničila bomba a Karel se přestěhoval s rodiči k babičce, kde prožívá šťastné dětství. Rodině se však brzy podařilo získat byt v Praze a v roce 1946 zde Karel nastupuje do školy. Jako žák velmi rád maluje, zajímá se o výtvarné umění a touží stát se malířem. Po ukončení školní docházky se v roce 1954 pokouší o studium výtvarného umění, ale není přijat. Odchází proto do učení.

1955-1957 / Hudební začátky

V letech 1954 – 1957 se vyučil v ČKD v Chebu, Plzni a v Praze elektromontérem, v ČKD v Praze je potom až do roku 1960 zaměstnán. Postupně v sobě objevuje zálibu v hudbě a zpěvu a svému koníčku věnuje stále více času. Sotva získá výuční list, začíná při různých příležitostech amatérsky vystupovat jako zpěvák a v roce 1957 pořizuje svoji vůbec první nahrávku (jako dárek pro svoji matku). Ještě téhož roku se začíná účastnit i různých pěveckých soutěží. Zpočátku ale vůbec neuspěl a v době u nás ještě doznívající swingové éry uhlazených barytonových hlasů svým, tehdy zcela netypickým zpěvem, porotu vůbec nezaujal, ale spíše vyděsil. Mnozí jeho vystupování hodnotili jako směšné a otřesné. Byl docela jiný než ostatní, a aniž by si toho byl vědom, ztělesňoval úplně nový hudební styl. Nadchnul však mnohé posluchače a zaujal i Karla Krautgartnera, který mu na podzim 1957 nabídl možnost amatérsky vystupovat s jeho orchestrem v pražské kavárně Vltava.

1958-1959 / Taneční kavárny

V roce 1958 začíná vedle zaměstnání vystupovat často s původním anglicky zpívaným repertoárem a s nejlepšími českými orchestry, především s orch. Karla Krautgartnera v pražských tanečních kavárnách. Hudbě a zpívání věnuje stále více času a zjišťuje, že obojí zvládnout nemůže a musí se definitivně rozhodnout – buď práce nebo hudba. Bere soukromě hodiny zpěvu a připravuje se na zkoušky na pražskou konzervatoř. Zde by přijat a tak se v roce 1959 definitivně rozhoduje vystoupit z ČKD a studovat zpěv.

1960-1962 / První úspěchy

V roce 1960 nahrává již své první studiové snímky pro Český rozhlas (anglicky) a vystupuje v televizi s orchestrem Karla Vlacha. Až do roku 1963 (do 1966 pak dálkově) studuje operní zpěv na státní konzervatoři v Praze u prof. Karenina, žáka nejslavnějšího ruského operního pěvce Šaljapina. Vedle studií pokračuje ve vystupování v pražských kavárnách, pořádá první koncerty, jezdí na zájezdy z orchestrem. V roce 1961 podniká i své první zahraniční turné do Polska a o rok později veleúspěšné turné po Sovětském svazu, kde se stává doslova miláčkem tamního publika. V zahraničí se tak Karel stává populárnějším, než doma, ale také tady se dosud neznámý zpěvák poprvé dostává do širšího povědomí věřejnosti. Prvním výrazným úspěchem v českých hitparádách se stává jeho duet s V. Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ v roce 1962, se kterým zvítězil a brzy dostává i nabídku na angažmá v divadle Semafor, kam odchází. To už ale znamená prudký zvrat v jeho kariéře i na domácí scéně.

1963-1965 / Raketový start

V roce 1963 nahrává své první hity a především největší český megahit toho roku „Oči sněhem zaváté“. Stává se okamžitě středem pozornosti, hlavní superstar a poprvé vítězí v druhém ročníku ankety Zlatý slavík. Přestože si mnoho lidí ještě dlouho zvyká na jeho styl a vyvolává kontraverzní reakce, získává si spoustu zarytých odpůrců a kritiků, nic to nemění na tom, že se stává největší českou hvězdnou a zastiňuje i velice oblíbeného Waldemara Matušku. Poprvé vystupuje také v západní Evropě. Vystupuje v televizi, ve filmech, boduje ve všech hitparádách a sklízí nadšené ohlasy doma i v zahraničí. Jeho hvězda raketově stoupá a překračuje hranice, doma nemá konkurenci a ani jeho největší rival Waldemar Matuška s ním nestačí držet krok. V roce 1965 odchází ze Semaforu, zakládá a provozuje s bratry Štaidlovými vlastní divadlo Apollo s vlastním orchestrem a je jeho hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy Karel získává angažmá v Las Vegas a divadlo ukončuje svoji činnost. Tím končí jedna éra a začíná mezinárodní kariéra Karla Gotta, kdy většinu času tráví v zahraničí…

1966-1967 / Svět u nohou

V roce 1966 mu vychází exportní album „The Golden Voice Of Prague“ (Zlatý hlas z Prahy), které vzbudilo velký ohlas u zástupců americké společnosti Columbia, kteří plánují jeho vydání ve Spojených státech. V časopise Time se jí dostává nadšené recenze a je hodnocena jako jedna z nejlepších desek roku 1966 v Evropě a Karla Gotta nazývají dokonce „Sinatrou Evropy“. Mluví se o tom, že v Československu se rodí skutečná mezinárodní hvězda… Popularita překračuje nejen hranice Československa, ale i do té doby zcela neprostupnou „železnou oponu“ a v zahraničí se o něm začíná mluvit jako o „Zlatém hlasu z Prahy“.

Na festivalech MIDEM (1967-70) ve Francii (Cannes) se stává doslova senzací a jeho vystoupení překonává všechna očekávání. Přestože ještě jako nováček, stává se po Tomu Jonesovi jejich největší hvězdou a dokonce i konkurentem takových hvězd jako i Frank Sinatra či Rolling Stones, kteří se vystupují. Stejně jako Mireille Mathieu za Francii, také Karel Gott zde obdrží pokaždé zlatou desku Trophee MIDEM. Francouzský tisk jej dokonce označuje za „přírodní úkaz východu“, jinými slovy té exotické, komunistické Evropy… Lidé jsou zpočátku překvapeni, že nějaký „exot“ odtamtud se stává na západě hvězdou a ptají se, co to má znamenat? V USA nazývají někteří Karla Gotta dokonce komunistou a jiní se zase domnívají, že železná opona už padla.

Ještě toho roku přijímá totiž nabídku na půlroční angažmá v centru největších světových hvězd, v USA (Las Vegas) a kromě toho se účastní světové výstavy v Montrealu a vystupuje v Kanadské i Americké televizi s Gilbértem Becaudem. Před Kanadským publikem v Motrealu, v Quebecku i v Las Vegas sklízí Karel Gott před americkým publikem pokaždé obrovský úspěch a nadšené ovace. Ale také odborná kritika jej hodnotí velmi příznivě. Ve Spojených státech i jinde navazuje kontakty a seznamuje se s těmi největšími světovými hvězdami, jako Frank Sinatra, Fats Domino, Diana Ross, Duke Ellington, Tom Jones, Paul Anka, Cliff Richard, John Lennon, Cher…

Už v roce 1966 Karel Gott ale sbírá triumfy na Bratislavské lyře. Jeho hlas zde okamžitě zaujme ředitele Polydoru Drexlera a už začátkem následujícího roku 1967 za ním zástupci společnosti jednou do Západního Berlína, kde koncertuje, pronajímají si studio a nahrávají s ním první singl pro Polydor. V roce 1968 vystupuje úspěšně před 100 tisíci diváky na festivalu Rio de Janeiro v Brazílii s Lady Carneval, která se stala tak slavnou, že se dočkala více než 30 (!) jazykových verzí od různých zpěváků. Vystupuje např. na festivalech Velké ceny Eurovize v Londýně, na festivalech Europarty ve Švýcarsku a Belgii, v San Remu v Itálii, v Monte Carlu (s francouzskou verzí písně Maria), v Sopotech, kde mnohokrát v budoucnu ještě zvítězí…

Svět leží Karlu Gottovi u nohou a s ním i nabídky na světovou karieru a dobytí USA. Podmínkou je však natrvalo se přestěhovat, žít a pracovat v USA… Karel Gott se ale rozhodl neopustit své domácí publikum a Evropu. Nabídky od další hudebních vydavatelství na sebe nenechají dlouho čekat ani tady (mimo jiné i od francouzské společnosti Barclay). V roce 1967 se ale Karel Gott rozhodl uzavřít smlouvu s německou firmou Polydor (PolyGram, Universal), pro kterou nahrál svůj první singl. Jeho úspěch je tak velký, že se z Karla Gotta prakticky přes noc stává superstar a jeho prodej dosahuje 1 200 000 kusů.

1968-1969 / Korunován králem

Na přelomu let 1967/68 Karel natáčí své první album pro Polydor nazvané jednoduše (stejně jako exporní album Artie) Die goldene Stimme aus Prag „Zlatý hlas z Prahy“. Také to se stává bestsellerem a následující rok za něj Karel Gott obdrží zlatou desku. V roce 1968 se Karel Gott stává už třetím nejpopulárnějším zpěvákem v západním Německu (což bychom dnes ve Slavíku nazvali asi skok století). Následují rychle další, včetně prvního velkého turné po západní Evropě, v televizi vystupuje s Cliffem Richardem (Západní Berlín). Karel Gott se stává megastar a miláčkem všech generací…

V Československu natáčí další exportní album „Walk With Me“, ale jeho vydání je z politických důvodů zakázáno. To však nic nemění na tom, že po návratu z Las Vegas popularita Karla Gotta v Československu dosahuje davového šílenství a Karel se stává skutečným králem, který převyšuje o hlavu všechny své kolegy. Nechává daleko za sebou veškerou konkurenci a stává se na dlouhých čtrnáct let absolutně nejpopulárnějším zpěvákem Československa.

V roce 1969 natáčí album „Vánoce ve zlaté Praze“ (v české verzi) na kterém – tentokrát ve vzácné shodě – nešetří chválou laická ani odborná veřejnost. Stává se jedním z jeho nejlepších alb vůbec a je hodnoceno jako nejlepší české vánoční album všech dob. Jen u nás se tohoto jediného titulu prodalo neuvěřitelných téměř 600 000 kusů a stalo se tak nejprodávanějším domácím albem všech dob.

1970-1974 / Sladké belcanto

S ohledem na politické události v Československu roku 1968 se však objevuje další dilema, které musí Karel Gott řešit. Zůstat jako mnozí další v emigraci nebo riskovat návrat domů a být loajální k totalitnímu normalizačnímu režimu? To byla těžká volba, ze které však ani jedna možnost nebyla ideální. Věhlas Karla Gotta v západních zemích způsobil, že se tehdy úplně vymkl kontrole tehdejšího režimu, který si nevěděl rady co s ním. Karel se proto raději rozhodl, že nebude riskovat další návrat domů a zůstane v emigraci. Až na rozhodný příkaz Moskvy, „dejte si to s tím Gottem dohromady, protože socialistický tábor o tohoto zpěváka nemůže přijít!“, tehdejší československý prezident Gustáv Husák začal Karla Gotta přemlouvat, aby se vrátil, a že mu bude umožněno kdekoli svobodně vystupovat. I když nebylo zcela jasné, zda komunisté svůj slib dodrží, Karel Gott se nakonec rozhodl pro návrat.

Začátkem 70. let Karel Gott završuje vesměs veleúspěšnou sérii vystupování na domácích a zahraničních festivalech v 60. letech, době prudkého hudebního vývoje, v době velkých změn. Každý se ptá, co bude ale dál, nepřijde pád hvězdy jménem Karel Gott, jak je obvyklé u jiných hvězd po letech strávených na vrcholu slávy…? Avšak ani v 70. letech, kde se hudební (v Československu i politická) scéna zklidnila a ustálila, nenechává nikoho dlouho na pochybách, že jeho brilantní hlas znovu a znovu překvapí.

Během první poloviny 70. letech ještě více rozšiřuje svůj výrazový rejstřík a jeho repertoár sice většinou tvoří evergreeny, klasické a lidové písně, nechybí však ani aktuální hity. Pokračuje totiž v mimořádně úspěšných sériích hostování jak na domácích, tak zahraničních festivalech. Koncertuje a vystupuje v televizních show (vlastních i jako host) prakticky ve všech zemích v Evropě, v USA, Kanadě, na Kubě a ve Venezuele, absolvuje turné po Japonsku (včetně Tokia, Hirošimi, Sappora) kde získává cenu Cherry Blossom Award, sklízí jeden úspěch za druhým, před ním jsou vyprodané sportovní haly a stadiony nabité dychtivými fanoušky v Evropě a dokonce i v Americe a Asii. Na Kubě se stává doslova senzací, když ve Varaderu sklízí ovace ve stoje před 15 tisíci fanoušky…

1975-1979 / Hit za hitem

Ve druhé polovině 70. let se rodí v populární hudbě nový disco styl a také v repertoáru Karla Gotta začínají převažovat hitová alba s pop-music. V roce 1976 nazpíval pro kreslenou pohádku o včelce Máje titulní píseň, která se stala doslova kultovním hitem všech generací. V roce 1977 vyráží na další velkolepé turné po Japonsku, kde vydává nové album Go In Search Of Happiness a na festivalu v Tokiu získává ocenění za jedno z vůbec nejlepších vystoupení ve finále. V SSSR – v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského Svazu se stává v roce 1977-78 vůbec nejpopulárnějším zahraničním zpěvákem před Eltonem Johnem a Cliffem Richardem.

Prodej jeho rusky zpívaného alba se odhaduje na 5 až 7 milionů kopií. Boduje na prvních místech v hitparádě rádia Luxemburg. V roce 1978 přebírá v Německu cenu jako nejvýznamnější kulturní osobnost roku a s prodejností desek témeř 1 mil. kusů pak za rok ´79 předstihuje i skupinu ABBA a Bee Gees. Suveréně boduje v hitparádách, nahrává jednu desku za druhou. V americkém centru country v Nashwillu (poprvé v roce ’79), kde jsou zvyklí na nějvětší světové hvězdy se mu dostává skandování a dlouhých ovací ve stoje… Vystupuje zde se sborem Elvise Presleyho The Jordanires.

1980-1984 / Stále na výsluní

Časy se mění, hlas už přestává být to hlavní, zlatá éra krásných hlasů a melodií končí a do módy se naopak dostávají interpreti, kteří ani nemusí umět zpívat – pop music se stává více show. Také posluchači se mění, lidé jsou už přesyceni nabídkou v populární hudbě, obecenstvo už tak nešílí, ale návštěvnost koncertů ve sportovních halách a stadionech je stále stejně vysoká. Ale i v této době, kdy se stále více prosazují nové, moderní trendy, rodí se nové tváře i hudební styly, Karel Gott zůstává na výsluní a na samotném vrcholu popularity, jeho hlas zraje jako víno, ze kterého ochutnávají ve všech koutech Evropy…

Karel Gott navazuje na veleúspěšná 70. léta, vítězí v hitparádách a nahrává opět jeden hit za druhým… Píseň Bílá z muzikálu „Kočky“ se stává nelépe hodnocenou skladbou mezi hudebními kritiky. Karel Gott ji nazpíval ještě dříve než B. Streissand jako Memory. Pokračuje i sérii veleúspěšných vystoupení na mezinárodním Country Fan-fair festivalu v americkém Nashwille. V roce 1984 přebírá Zlatou desku za prodej alba Weihnachten ve Švýcarsku, Anténu cti jako nejpopulárnějšímu zpěváku v Belgii i Zlatou anténu BRF jako zpěvákovi s nejvyšším počtem umístění v hitparádách belgického rozhlasu a televize. Také během 80. let vystupuje a koncertuje v mnoha zemích Evropy i v USA a americké televizi (Los Angeles, New York, na lodi Europa během plavby přes Pacific). V polovině 80. let popularita Karla Gotta dosahuje doma i v zahraničí vrcholu a naposledy kulminuje.

1985-1987 / Na vrcholu slávy

Během druhé poloviny 80. let na domácí scéně vůbec poprvé začíná, byť pouze krátce, ohrožovat jeho kralování nová, mladá generace zpěváků, která koncem 80. let ustupuje. Je tu však ještě jedna příčina. Po získání 20. Zlatého slavíka Karel dobrovolně odstupně z ankety, aby dal přednost mladším a žádá, aby pro ně nikdo už nehlasoval. Mnoho fanoušků mu však přesto dává znovu svůj hlas a tak i přes silnou konkurenci mladé generace v anketě znovu boduje. V roce 1986 se do kin dostává první celovečerní film Karel Gott, který mapuje jeho karieru během posledních devíti let, a následující rok jej mohou shlédnout i diváci československé televize.

V letech 1986-87 se znovu vrací do amerického Nashwille. V roce 1986 obdrží jako třetí po Leonardu Bernsteinovi a Herbertu von Karajanovi Zlatou jehlici Polydoru za dlouhotrvající spolupráci a Platinovou desku Supraphonu jako nejúspěšnějšímu umělci české hudební historie… Karel Gott pomalu bilancuje svoji kariéru, dostává se mu ovací i těch nejvyšších vyznamenání, které sbírá jedno za druhým. V roce 1987 přebírá cenu českých a slovenských diskžokejů Discoslavík jako nejlepší interpret všech dob.

1988-1993 / Čas bilancovat

V roce 1988 získává Platinovou desku Polydoru, osobně mu gratulují německý kancléř Helmut Kohl i prezident Michail Gorbačov a označují ho za největšího umělce a spojovatele „mezi východem a západem“. V tomto roce byl natočen i dokumentární film i Karlu Gottovi – Pražský umělec mezi východem a západem. Je připomenutím toho, že popularita, kteou si získal na obou stranách rozděleného světa nemá obdoby, neboť toho nikdy žádný jiný umělec z komunistické země nedosáhl.

Koncem 80. let, těsně před revolucí, se však stále více vnucuje otázka, co dál? Zdá se, že všeho už bylo dosaženo, vše řečeno i zazpíváno, dostavuje se únava a vyčerpání… Cesta jakoby se ztrácela v mlze. V roce 1990 Karel Gott vyráží na velkolepé turné po sportovních halách na rozloučenou, aby při jeho příležitosti ohlásil konec své kariéry… Domnívá se, že s novou dobou přišel i ten pravý čas skončit. Nastává však něco, co všechny překvapilo. Zcela nečekaný, obrovský zájem o celé turné, vyprodané sportovní haly, nekonečné ovace a skvělá hlasová forma ho přiměla v roce 1991 k přehodnocení svého rozhodnutí.

Karel Gott pokračuje dále, i když už dosáhl vše, co mohl. Vše, co přichází nyní, už je jen nadplán. Nikdo nepochybuje o tom, že i v nové době neustálých změn, zániku starých hvězd a vzniku nových se stává jedinou jistotou – stojí totiž opět na samotném vrcholu. V Německu se stává nejpopulárnějším umělcem roku 1991, za což obdržel další Zlatý mikrofon a v Československu vstupuje ještě téhož roku do síně slávy Akademie české populární hudby.

V roce 1992 mu vychází album Když muž se ženou snídá, které se vzápětí stává zlatou deskou a vůbec nejprodávanějším domácím albem za rok 1992 a brzy za něj obdrží dokonce platinovou desku. V roce 1992 obdržel od Supraphonu jako jediný interpret Diamantovou desku za 13 milionů alb prodaných pouze v Československu. Slábnoucí postavení firmy Supraphon v rostoucí konkurenci mu již nemůže nabídnout odpovídající podmínky. Od roku 1993 proto produkuje svá alba pod značkou vlastní agentury GoJa.

1994-1999 / Z krále legendou

Ani ve druhé polovině 90. letech Karel Gott na vavřínech slávy a úspěchu rozhodně nespí. Stejný úspěch jako legendární album Když muž se ženou snídá má také album Zázrak vánoční (1995) a Duety (1997). I když již v 90. letech tolik nekoncertuje a nenahrává jeden hit za druhým, navazuje i na mezinárodní scéně v 90. letech na své největší úspěchy v Evropě (koncertuje nebo vystupuje např. v televizi v Německu, Švýcarsku, Francii, Holandsku, Belgii, Rakousku, Americe, Asii a nyní i Austrálii). Znovu se vrací před americké publikum v Las Vegas, koncertuje ale i před krajany v Atlantic City, Los Angeles, New Jersey.

Po obnovení ankety Zlatý slavík v roce 1996 dokonce opět vítězí často s obrovským náskokem (!), s výjimkou jediného ročníku, kdy jej zastínil D. Hůlka (který se měl stát jeho nástupcem). V této době začíná vycházet také edice komplet, která má za cíl vydat na CD nosičích všechny dostupné nahrávky Supraphonu.

Tato doba je ve znamení duetů a spolupráce s největšími celebritami, od L. Bílé, přes nejvýznamnější operní pěvce E. Urbanouvou, P. Dvorským či M. Babjakem a mnoha dalšími. Doma ani v zahraničí již nenahrává tolik nových alb, věnuje se spíše starším písním a více volí repertoár, vychází mu nespočet výběrových alb… Stále častěji se věnuje také malování a své obrazy velmi úspěšně vystavuje doma i v zahraničí. Přesto ale nepřestává nahrávat i nové písně a objevuje se opět také v hitparádě nejprodávanějších evropských singlů Euro-chart.
V roce 1998 je ve slovenském Slávikovi vyhlášen nejoblíbenějším zahraničním zpěvákem na Slovensku před Madonnou a Michaelem Jacksonem. V Českém slavíku se pak pravidelně v kategorii teenagerů umísťuje na nejvyšších místech.

V roce 1999 koncertuje ve Spojených Arabských Emirátech v Dubaji a jeho vystoupení v Zakázaném městě Pekingu v Číně sleduje na 600 miliónů diváků po celém světě. Celou dekádu 90. let famózně završuje megakoncertem na počest svých 60. narozenin ve sportovní hale v Praze, kde mu blahopřejí největší celebrity uměleckého, sportovního i politického života. Karel Gott se prostě stal nejen největším fenoménem novodobých českých dějin, ale ještě i během svého vlastního života legendou… V témže roce jsou spuštěny i první oficiální internetové stránky Karla Gotta.

2000-2003 / Stále mlád

Karel Gott v pracovním tempu nepolevuje ani začátkem nového milénia. A i když se autorská krize stále prohlubuje, nikdo nepochybuje o tom, že legenda jménem Karel Gott už vlastně ani výsluní opustit nemůže. Je tak hluboko vepsán do srdcí fanoušků, že neustále plní i největší sportovní haly. Z plnou silou se pouští do dalších koncertních turné doma i v zahraničí. Od Ameriky, přes Evropu a Rusko až po Austrálii. Ať tam či onde, všude sklízí obrovské úspěchy a ovace nadšeného publika, stejně jako před třiceti lety. Jako první zpěvák východní Evropy a z oblasti pop-music vystupuje ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku.

V Česku a na Slovensku navšívilo mimořádně úspěšné turné s H. Vondráčkovou 2002-03 124 000 návštěvníků, což znamená že téměř všech 21 hal a stadionů bylo vyprodaných. Byla to však poslední příležitost, kdy televize natáčela nějaký jeho živý koncert a uvedla v televizi. Vedle mnoha dalších zlatých a platinových desek se mu dostává mimořádného a prestižního mezinárodního ocenění od Evropského hospodářského institutu, který mu udělil Křišťálový globus za vynikající výkony a zásluhy v oblasti evropské kultury.

V Německu dostává ocenění pro nejúspěšnějšího zahraničního umělce všech dob, který působí na zdejším trhu a firma Polydor s ním jako jedním s pouhých tří zpěváků celé historie prodlužuje v roce 2002 smlouvu na doživotní. Nadále se dokonce umísťuje v hitparádách belgického rozhlasu a televize BRF, přestože i zde již dávno převládá nová generace popových hvězd… Album Pokaždé je však poslední deskou Karla Gotta, které se ještě hraje na českých rádiích a od roku 2004 z nich jeho hlas mizí.

V roce 2003 se objevuje třetí verze jeho oficiálních internetových stránek, které spravuje již Jan Adam a který je přebírá od Zuzany Drotárové. Současně Adam přebírá i editaci jeho CD kompletu od zesnulého Karla Knechtla. Původní stará verze těchto stránek funguje od této doby prakticky beze změny až dodnes a stránky neprošly téměř žádnou technickou aktualizací a modernizací. Jejich autorem je Lukáš Fronk, jehož firma se specializuje na tvorbu webů pro domácí celebrity.

2004-2008 / Zpěvákem století

Příznivci Karla Gotta se dočkali jak u nás, tak v zahraničí dalších novinkových alb, z nichž většina byla oceněna zlatými a platinovými deskami. Na domácím albu Můj anděl strážný se Karel Gott představil v úplně nové, dosud neslýchané poloze a přesto, že fanoušci si u Karla jen pomalu zvykají na novinky, bylo toto album přijato velmi vřele a ve vzácné shodě jak fanoušky, tak kritiky.

Karel Gott dokazuje, že má stále co nabídnout a co říci a že nežije jen ze slávy svých starých písní (i když mnoho fanoušků chce slyšet hlavně je). V roce 2005 se stává vítězem nejen v mnoha anketách popularity, ale je vyhlášen i komerčně nejúspěšnějším umělcem na trhu. Ze všech anket připomeňme alespoň celkově 13. místo v anketě Největší Čech, ve které se stal po Václavu Havlovi druhým největším žijícím Čechem. A od fanoušků si vysloužil novou přezdívku – zpěvák století.

Karel v této době posbíral doslova celou hromadu zlatých, platinových a multiplatinových desek, včetně Zlatého mikrofonu, který patří nejúspěšnějšímu, ale i kritiky nejlépe hodnocenému umělci v Německu za rok 2004 a v Českém slavíku obdržel kromě Zlatého i Jubilejního slavíka. Jeho diskografii navíc začíná obohacovat i řada DVD titulů. V TV anketě dětských diváků Jetix Kids Awards 2005-06 se opět stává nejen nejoblíbenějším zpěvákem, ale před presidentem Václavem Klausem i celkově největší českou osobností.

Také v anketě Zlatý slavík obsazuje v kategorii teenagerů nejvyšší příčky. V roce 2006 se Karlu Gottovi se dostává od fanoušků velké pocty – v Jevanech z Prahy otevírají muzeum věnované jeho legendě. Částečně bilanční turné Má pouť bylo znovu téměř vyprodané a bylo velmi úspěšné, i když se objevily spekulace, zda nejde o turné poslední. Ještě během turné vydává Universal novinkové album Schön, dass du geboren bist, jehož úspěch překonává všechna očekávání, když se stává nejprodávanějším titulem.

V roce 2007 opustilo Karla Gotta hned několik nejbližších spolupracovníků a kolegů. Nejprve veřejností otřásla šokující zpráva o smrti Karla Svobody, největšího českého hitmakera a autora největších hitů Karla Gotta. O rok později zmizel i zakladatel jeho Muzea Jan Moťovský, který je dodnes nezvěstný (v roce 2009 pak muzeum ukončilo svoji činnost).

Navzdory všem smutným zprávám Karel Gott pokračuje dál. A co více. Navzdory přibývajícím letům získává stále více nových fanoušků i mezi mladými lidmi. Aktivní však není jen na poli hudebním, neboť podniká turné i se svými obrazy a vystavuje v mnoha městech. Vychází mu nespočet reprezentativních výběrových alb doma i v zahraničí. Album Supraphonu (50 hitů) se stává třetím nejprodávanějším titulem na trhu a podobně si vede i album z nahrávek Polydoru (40 Jahre Karel Gott). Pozadu nezůstávají v Česku ani Německu vydavatelé Reader’s Digest se svými výpravnými CD boxy.

Znovu vítězí v dětské anketě osobnost roku (Jetix Kids Award), patří mi absolutní vítězství v anketě TýTý či vítězství v hitparádě downloadů TV Óčko (jeho píseň Být stále mlád se stala nejstahovanější nahrávkou na českém internetu). Karel neustává ani v přípravě nových nahrávek. Jeho album Každý má svůj sen má zcela mimořádný úspěch. Jen v Česku se ho prodalo téměř 200 000 kopií.

Rok 2008 byl pak pro Karla Gotta bezesporu jedním z nejvýznamnějších v jeho osobním i profesním životě, ne-li vůbec nejvýznamnější. Nejen proto, že se mu narodila již čtvrtá dcera Nelly Sophie. Záhy po novoročních oslavách mizí v USA a všechny doslova šokuje zprávou, že se v Las Vegas oženil. V květnu podniká veleúspěšné turné po největších městech v Kanadě (Motreal, Edmonton, Vancouver). Vůbec poprvé koncertuje také v Izraeli (Tel Aviv), znovu vystupuje v Moskvě. Úspěch znovu vyprodaného česko-slovenského turné Zpátky si dám tenhle film, překonává všechna očekávání a stává se vyvrcholením celé 50ti leté kariery Karla Gotta.

Nové projekty

Zdálo by se, že se Karel Gott založením rodiny v důchodovém věku konečně již usadil. Možná ano, možná ne, ale v žádném případě ne hudebně. Rok 2009 je ve znamení oslav jeho 70. narozenin, které vrcholí megakoncertem v O2 aréně v Praze za účasti mnoha celebrit. Zároveň je ale tečkou a ukončením spolupráce s dosavadním managerem Františkem Janečkem a agenturou GoJa, která se nadále věnuje pouze muzikálové produkci. Karel Gott se tak zcela navrací pod křídla Supraphonu. Ten mu připravil hned pěkný dárek – výpravný CD box s reedicí 36 řadových alb, která Supraphon Karlu Gottovi vydal v letech 1965 – 1992.

Ještě intenzivněji než dříve navazuje spolupráci s generací podstatně mladších autorů a zpěváků (Bushido, Lounová, Bagárová, Gunčíková a další). Částečně také na tomto základě vzniká německé album duetů „Leben“, které vychází v roce 2009 nebo album „S pomocí přátel“ z roku 2014. I když novinek není tolik a mnoho slavých autorů už odešlo, daří se mu tak držet krok s moderními trendy a přitom zůstat věrný sám sobě a z části také oslovit příznivce mladé a nejmladší – nebo alespoň znovu proniknout do jejich podvědomí. Mezi tím nezapomíná ani na opakování starých písní, opět se vrací k lidovkám (Lidovky mého srdce), ale i ke swingu (Sentiment) a klasice 50. a 60. let (Dotek lásky).

I když česká rádia jeho písně vesměs již před několika lety vyřadila ze svých playlistů, protože se nehodí do vysílání, mezi tzv. „radiové hity“, na jeho popularitě to nijak neubralo a i v této době se těší mimořádnému zájmu posluchačů. Důkazem toho jsou vyprodaná turné a sportovní haly, ať již americké turné v roce 2009, nové turné s Evou Urbanovou o rok později, či velmi úspěšné turné s Karlem Štědrým – Jsou hvězdy, které nehasnou téhož roku, pravidelné turné Fühlingsfest Německu, Rakousku a Švýcarsku, Musikantenstadl či samostatné turné turné s Boom!Bandem v roce 2012 a 2014.


Karel Gott žije v Praze a v Mnichově, má dceru Dominiku (1973), Lucii (1987), Charlotte Ellu (2006) a Nellu Sofii (2008). V roce 2008 se oženil se svoji dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou, zdravotní sestrou, se kterou má nejmladší dceru. Mluví německy, anglicky a rusky, dobře se domluví také italsky, francouzsky a španělsky.

Od roku 1948 se z rodiči přestěhoval do Prahy Kobylis, koncem 60. let si koupil vilu v Jevanech a začátkem 70. let si nechal postavit dům na rozhraní Strašnic a Vršovic, kam se přestěhoval. V polovině 70. let pak tento dům vyměnil za vilu na smíchovské Bertramce, kde žije dodnes.

Napsat komentář