Karel Gott – Złoty głos z Pragi

intro

„Złoty głos z Pragi“, „Sinatra wschodu“, „Czeski Tom Jones“, „Złoty Słowik“, „Słowik wschodniej Europy“, „Piosenkarz stulecia“ czy „Posłaniec dobrych wieści“, to są określenia, które uzyskał król czeskiej pop music Karel Gott, jedna z największych legend czeskiej muzycznej sceny wszystkich czasów, a współcześnie jedna z największych nieanglojęzycznych legend na świecie. Na scenie muzyki popularnej trudno nam będzie znaleźć artystę, który by tak długo i nieprzerwanie cieszył szeroką publiczność – w tym względzie jest absolutnie wyjątkowym fenomenem…

Karel Gott zaczął swą profesjonalną drogę w praskich kawiarniach w roku 1957, pierwszego nagrania dokonał w roku 1960 (po angielsku) a w roku 1963 nagrał swój pierwszy wielki przebój. Od tego czasu, niemal 50 lat nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością, jako piosenkarz wszystkich generacji, unosząc się nad czasem i modnymi trendami. Od 1963 roku z wyjątkiem paru roczników plasuje się (często z wielką przewagą) na pierwszych miejscach w ankietach popularności.

Prezentował się jako uniwersalny typ piosenkarza, ujarzmił sztukę artysty uniwersalnego, przewyższając nadzwyczajne spektrum gatunków, aczkolwiek najbardziej może jest znany ze swoich romantycznych ballad i największych melodii balcanto. Co składa się na tak nadzwyczajny sukces w jego karierze? Karel Gott potrafił połączyć nadzwyczajne głosowe predyspozycje z doskonale wyszkoloną techniką, muzycznym czuciem, profesjonalizmem, ambicją pracowitością, samodyscypliną, charyzmą i spontaniczną zdolnością wyrażania aby śpiewać prawie wszystko od operowych i operetkowych arii, klasycznych pieśni, narodowych i ludowych piosenek, rocka, folkloru, jazzu, swingu, rock`n`rolla, standardów, aranżacji tradycyjnych, melodi z musicali aż do nowoczesnej pop music lub country.

Poza Albanią i Skandynawią występował we wszystkich krajach Europy, a także w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i w Australii. Zyskał uznanie u niewiarygodnie wiernych fanek w całej Europie, także w Ameryce i Japonii, (chociaż jest tam mniej znany). Jednak najbardziej zapisał się w sercach milionów fanek od drugiej połowy lat 60 we wszystkich krajach niemieckojęzycznych, państwach Beneluxu i Europy wschodniej a od początku lat 60 stał się największą gwiazdą na rodzimej scenie. Karel Gott urósł dosłownie do rangi idola a nawet symbola swoich czasów gdy świat nie był zglobalizowany, tylko podzielony „żelazną kurtyną“. Na tym „minowym polu“ między dwoma politycznymi reżimami stał się gwiazdą wszystkich generacji, które go przyjęły dosłownie jak „swojego“ stając się jedną z największych europejskich legend pop music. Występował w setkach telewizyjnych show – swoich i jako gość (Gilbert Becaud Show, Nashville Country Music Festival, Europarty, Rudi Carell Show, James Last Show, Ein Kessel Buntes) na całym świecie. Jest rekordzistą, jeżeli chodzi o ilość zaśpiewanych piosenek – tylko tych kolejnych (premierowych) albumów nagrał około 130, tudzież niezliczoną ilość ich kompilacji.

Nie istnieje wprawdzie żadna dokładna statystyka ilości sprzedanych albumów, ale może to być razem bardziej niż 100 milionów płyt. W Czechach i na Słowacji jest około 15 milionów, za co jako jedyny wykonawca otrzymał diamentową płytę Supraphonu. (Prawdopodobnie, we własnym kraju nie udało się to nikomu na świecie, licząc największe angielskie śpiewające gwiazdy – znaczy to, że każdy Czech posiada przynajmniej jedną jego płytę.). A jeszcze dzisiaj, po ponad czterdziestu latach, jego płyty dobrze się sprzedają.

Karel Gott ma na swym koncie również niezliczoną ilość nagród, należy do niego na przykład dużo więcej niż 50 diamentowych, platynowych, złotych i srebrnych płyt, które otrzymał jako najbardziej sprzedający się wykonawca firm Supraphon, Мелодия, Polydor, PolyGram oraz Universal w swoim czasie i innych wytwórni. Współpracuje z wieloma wydawcami muzycznymi Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. wyszły prawie we wszystkich krajach Europy, od Portugalii po Rosję, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Niektóre piosenki zaśpiewał także po francusku, hebrajsku, łacinie, hiszpańsku, włosku, rosyjsku, ukraińsku, rumuńsku (cygańsku), polsku, węgiersku, chorwacku, słowacku i w różnych innych językach, jego najbardziej znane płyty zostały nagrane w języku niemieckim i czeskim, chociaż niektóre Karel Gott nagrał po angielsku, rosyjsku i włosku – te również zajmowały najwyższe pozycje na listach przebojów.

Napsat komentář